Андрій Тужиков: Рольові ігри як форма самоаналізу

Рольові ігри вже давно неоригінальна форма сексуальних розваг, але Іван Байдак побачив у цьому інтригуючому словосполученні важливіший за шлюбні ігрища homo sapiens контекст. Отож книга являє собою прозове LEGO. Можна починати читати з будь-якого оповідання: врешті-решт, по закінченню всієї книги, приходиш то одного й того самого відчуття — відчуття постмастурбації. Герої цієї книги у своєму житті настільки керуються лібідо, що це несвідомо впливає навіть на їхні побутові звички. Особливо це проглядається в оповіданні “Фото на пам’ять”, де герой (якщо його можна так назвати), те й робить, що живе заради спарювання\злягання\пенетрації, але аж ніяк не задля кохання, чи, принаймні, заняття ним.

Від оповідання до оповідання автору вдається перевтілюватись, вживатися в роль, влізати у лахи нарратора, йому навіть вдається трохи змінити стиль письма, опис рецепції свого героя. Для нього ці персонажі, як рукавички, радше, презервативи. Він використовує їх, щоб вилити свої рефлексії і непотрібні почуття,поділитися досвідом, поговорити про наболіле, а потім викидує їх, переходячи до наступного. Кожного разу автор з різних кутів зору намагається осмислити дискурс КОХАННЯ-ПОТЯГ-ПРИСТРАСТЬ-СЕКС. І хоча мудрий та досвідчений читач знає, що цей дискурс лежить поза літературою, все ж таки автор наближує читача до цікавих висновків, причому сам він їх ніколи в тексті прямо не озвучує.

Тема відносин — наскрізна фішка цієї книги, і завжди мова йде про підліткові або квазіпідліткові відносини, тобто коли емоції набагато більше аніж раціо, коли є шторм різноманітних переживань, від найсвітлих до найзапекліших, а у керма юнак, який лише шукає, що робити з цим усім : чи повертатися у порт, чи пробиратися крізь хвилі, незважаючи на штормове попередження, чи взагалі змінити судно. Але все ж таки тема гетеросексуальних відносин вже обсмоктана (ги-ги) в українській літературі, всі ці підводні течії та камені, діалектики характерів, все це нам відомо, ось чого немає в сучукрліті — цей ж дискурс в ЛГБТ-площині. ЛГБТ + українська ментальність, незважаючи на подив від того, що ці словавзагалі опинилися поруч — тема актуальна і потрібна, особливо для народників у літературі, для яких навіть “Польові дослідження з українського сенсу” на одній полиці з VHS-порнокасетами.

bajdak_ri_cvr