Іван Байдак. Рольові ігри

В сучасному українському літературному процесі настільки все зрозуміло, наскільки заплутано. Невідомість стала відомою, а тому розчаровує. Слова проникають з усіх потоків, утворюючи незрозумілу какофонію, з якої ледь можна розібрати багатоголосне «почуй мене… читай мене…». Надлишок інформації зводить з розуму перед вибором тексту, де дійсно слова матимуть вагу.

Безумовно, ми зараз стоїмо на межі чогось нового, незаанґажованого і незвичайного в літературі; штиль змінюється штормом нових відчуттів, стилів, голосів, які не звикли озиратися за минулим, які не відкашлюють «совком» і не говорять застарілими штампами.

Іван Байдак – письменник нової хвилі, не зіпсутої літературними угрупуваннями, переконаннями та принципами. Більше того, він прозаїк, тобто лише прозаїк, тобто не поет, від котрого пішла муза і він вирішив «побавитись» прозою. Дебютувавши в 2013 році романом «особисто Я особисто Тобі», менше ніж за рік він здобув багато схвальних відгуків та завоював вдосталь читацьких сердець. Але найголовніше в цьому, безумовно, не піар, знайомства в літературних колах чи здобуття премій – головне це те, що він один з небагатьох, хто відчуває слово, хто прив’язується до кожного речення, хто може годинами працювати над конкретним епізодом задля досягнення ідеалу.

Нова книжка Байдака «Рольові ігри» – це добірка десяти оповідань: викличних, захоплюючих, несхожих між собою – це рольові «Рольові ігри». Порівнюючи видання з «особисто Я особисто Тобі», читачі м’яко кажучи будуть здивовані – цього разу вони не зустрінуть гіпер-тексту, але також вони не зустрінуть лінійності, насичений сюжет творів затягуватиме з кожною сторінкою, а філософські уривки знову будуть розібрані на цитати. Кожен з творів манитиме, заворожуватиме та доповнюватиме попередній, а динамічність то прискорюватиметься, то навпаки скидатиме швидкість, переходячи до плавності.

Ви побачите нового-старого Байдака: інколи саркастичного циніка, що має усі ключі до замкнених дверей та ніколи їх не відчинить через беззмістовність, інколи самокритичного романтика, інколи зухвалого шибайголову, котрий розверне події на сто вісімдесят градусів задля досягнення мети.

Ми не звикли порівнювати життя автора з його творчістю, бо що таке творчість? Це те, про що він хотів сказати в реальності, але знайшов інший для цього спосіб. Бо що таке життя? Це маски, які ми щодня змінюємо залежно від ситуацій, забувши назовсім, яка з цих масок була першою, а яка справжньою. Життя – це постійна зміна ролей у цьому вирі подій. Життя – це гра, і кожен грає у неї, як вміє. Що таке «Рольові ігри»? Це рольові ігри Івана Байдака!

Довідка:
Іван Байдак – львівський письменник, котрий успішно дебютував в українському літературному процесі книгою «Особисто Я особисто ТОБІ», що вже набула широкого розголосу серед читачів. Це умілий прозаїк, для котрого «fiction» – як спосіб життя. Цього разу автор із втраченого романтика перетворюється на дорослого циніка. Тут є глибока інтелектуальна філософія. Пошуки сенсу та якості життя. Споглядання за тим, як життя, чи, мабуть, радше якісь вищі сили складають пазли пригод в долю. «Рольові ігри» – це добірка десяти захопливих та викличних оповідань, де герої кожної з історій часто постають перед вибором, яку роль зіграти цього разу.