Віллі Чюрклунд. Паровий коток: Оповідання

Добірка оповідань Віллі Чюрклунда “Паровий коток” – вже друга книжка автора в українському перекладі. Повість “Соланж” вперше в історії відкрила українському читачеві цього класика шведської поетичної прози. Структура оповідань прикрита, на перший погляд, надто вже строкатою символікою, але такий засіб допомагає краще сприймати своєрідну сюрреалістичну суміш гіркої іронії, позірного примирення з абсурдною дійсністю й відчуження. Та тільки, на відміну від суто сюрреалістичних творів, ця химерність цілком усвідомлена й прояснена.

Віллі Чюрклунд (Па́уль Вільге́льм Чю́рклунд) — шведськомовний фінський прозаїк, драматург, математик і сходознавець. Лауреат тринадцяти літературних премій, почесний доктор Упсальського університету.

Якщо спробувати однією фразою охопити всю літературну спадщину Віллі Чюрклунда, то тут найкраще підійшла б сентенція, з якої починається «Вчитель Ма»: «Шукаю запитання, відповіддю на яке стало б життя людини». В багатьох творах червоною ниткою проходить тема безсилля людини перед оточенням, суперечности між вимріяним злетом і вимушеною ницістю, розриву між мрією й дійсністю.

1948 року Чюрклунд дебютував збіркою оповідань «Паровий коток», позначеною впливом модернізму. Структура розповіді прикрита, на перший погляд, надто вже строкатою символікою, але такий засіб допомагає краще сприймати своєрідну сюрреалістичну суміш гіркої іронії, позірного примирення з абсурдною дійсністю й відчуження. Та тільки, на відміну від суто сюрреалістичних творів, ця химерність цілком усвідомлена й прояснена.

До цього ж періоду творчости належить повість «Один у двох особах» (1949). Тут їдка критика бюрократичного й конформістського сьогодення поєднується з філософськими роздумами та не позбавленими пафосу відступами. Характерною рисою є цілковите нехтування законів жанру й стилістичні експерименти з текстом.

Успіхом стала повість «Соланж» (1951), чи не найпопулярніша з усього доробку, про молоду жінку, яка в умовах сірої дійсности боролася за мрію й кохання.

Переклад зі шведської Олега Короля
Дизайн обкладинки Юри Пікаса

Формат 145х205мм
Червень 2015 року
236 сторінок