Душан Душек. Просте речення про любов

«Бібліотека Місяця авторських читань»

Переклав роман зі словацької Лесь Белей, редагувала видання Оксана Думанська, а художнє оформлення книги створила Оксана Васьків. Українське видання вийшло за підтримки Літературно-інформаційного центру у Братиславі (програма SLOLIA) у кооперації Мистецької ради «Діалог» та тернопільського видавництва KРOK (і вже доступне для замовлення на сайті). Партнер видання – Чеський центр в Києві.

Григорій Семенчук, директор фестивалю Місяць авторських читань у Львові та один з ініціаторів видання, так розповідає про вибір книги для перекладу: «Вже 5 років МАЧ знайомить Україну з різними літературами Європи, зокрема і зі словацькою. Одним з наших партнерів у цьому проєкті є чеське видавництво Vetrny Mlyny: вони й запропонували на вибір кілька книжок. Ми зупинилися на книжці Душана Душека – одного з найбільш самобутніх сучасних словацьких письменників».

«Просте речення про любов» – це кінопроза: література про кіно і його людей, кіношна (в сенсі – надзвичайно візуальна), написана сценаристом. У новелах Душека змішано і виняткові сцеристські інсайди, і чутливість до картинки як профдеформацію самого автора, і просто правдива людська чутливість до краси. «Дотримуватися аксіоми: гарне – не те, що гарне, а те, що подобається», – пише у новелі «Райдужки» Душек як пораду старого викладача студентам сценаристики і самому собі.

Це також міська проза. У ній небагато описів Братислави, але чомусь на диво багато її атмосфери і настрою. Дунай робить прозу Душека ніби вологою зсередини – часом навіть хочеться сказати – «сируватою». Але: «Сценарій спеціально пишуть біднішою мовою; сценарій, отже (як знову стверджує Жан-Клод Карр’єр), пишуть образами» (новела «Диявол»).

Усі ці історії також про любов – у цьому випадку назва не обманює. Але це точно не любовні історії. Вона тут – між рядками; у погляді оповідача; ніби на периферії зору; але рухає сюжетом, персонажами, життям.

Душан Душек – словацький прозаїк, поет, сценарист, автор радіоп’єс та книг для дітей і підлітків, педагог. Вивчав хімію і геологію в Університеті Коменського (м. Братислава). Після навчання працював редактором в словацьких періодичних виданнях. Писати і друкуватися почав з 1969 року; першу свою книгу опублікував в 1972 році. Сьогодні викладає на кафедрі драматургії в Академії музики і драматичного мистецтва м. Братислава. Автор понад 30 книг для дітей і дорослих.

Переклав Лесь Белей
130*200мм
208 с.
Грудень 2019 року